logo

GOVT. COLLEGE OF ART AND CRAFT, KOLKATA

inner-page-banner

Results

News
  • SCHEDULEOF ADMISSION TEST & ADMISSION FOR M.F.A- 1st Semester-2017
    +Read more
  • Admission for the session 2017-18
    +Read more

Results

Office of the Principal
Govt. College of Art & Craft, Calcutta
28, Jawaharlal Nehru road, Kolkata – 700016

MFA  SELECTED CANDIDATE  2016
NOTICE
Date: 23.07.2016

 

All the selected candidates(MFA ADMISSION TEST, 2016) are here by requested  to take admission  on or before 1st  august, 2016 positively  otherwise the next candidate will be selected for admission in the respective Department /Stream according to merit list.

MFA  ADMISSION TEST, 2016

NOTICE

All the selected candidates are here by requested to bring bellow mentioned documents at the time of provisional Admission i. e. 27th JULY, 2016 AT 12.00 NOON TO 3 P.M.

 

PASSED UNDER UNIVERSITIES OTHER THAN CALCUTTA UNIVERSITY

WITHOUT ATTESTATION

  • ORIGINAL AND COPY OF BFA/BVA OR EQUIVALENT FINAL YEAR MARKSHEET
  • ORIGINAL AND COPY OF CAST CERTIFICATE- ONLY FOR SC, ST, OBC-A, & OBC-B CANDIDATES.
  • ORIGINAL AND COPY OF PWD CERTIFICATE ( PERSON WITH DISABILITY CANDIDATES ONLY)
  • PHOTO- 2 COPIES STAMP SIZE COLOURED  PHOTOGRAPH
  • ORIGINAL AND AGE PROOF CERTIFICATE- COPY OF 10TH CLASS ADMIT CARD OR EQUIVALENT CERTIFICATE
  • ORIGINAL AND COPY OF 10+2 MARKSHEET & ADMIT CARD
  • THE SELECTED CANDIDATES MUST SUBMIT THEIR EQUIVALENT CERTIFICATE (FROM C.U) AT THE TIME  OF ADMISSION.
  • THE SELECTED MIGRATED CANDIDATES MUST SUBMIT THEIR ORIGINAL MIGRATION CERTIFICATE  WITHIN A WEEK FROM THE DATE OF ADMISSION.
  • ORIGINAL AND COPY OF THE PASSPORT (ONLY FOR INTERNATIONAL CANDIDATES)
  • (RS. 3000/- APPROX)

PASSED UNDER UNIVERSITY OF CALCUTTA

WITHOUT ATTESTATION

  • ORIGINAL AND COPY OF BFA/BVA OR EQUIVALENT FINAL YEAR MARKSHEET
  • ORIGINAL AND COPY OF CAST CERTIFICATE- ONLY FOR SC, ST, OBC-A, & OBC-B CANDIDATES
  • PHOTO- 2 COPIES STAMP SIZE COLOURED  PHOTOGRAPH
  • AGE PROOF CERTIFICATE- COPY OF 10TH CLASS ADMIT CARD OR EQUIVALENT CERTIFICATE
  • ORIGINAL AND COPY OF 10+2 MARKSHEET & ADMIT CARD
  • ORIGINAL AND COPY OF PWD CERTIFICATE ( PERSON WITH DISABILITY CANDIDATES ONLY)
  • (RS. 3000/- APPROX)
  • CLASSES WILL BE STARTED ON  28TH  JULY , 2016 AT 10.15 AM.

 

NO ADMISSION FEES WILL BE REFUNDED IF A CANDIDATE CANCELS HIS/HER ADMISSION.

Officer-in-Charge

 

 

MFA ADMISSION TEST, 2016

LIST OF THE SELECTED CANDIDATES FOR

PROVISIONAL ADMISSION TO MFA  2016

ACCORDANCE TO 100 POINT ROSTER

 

PAINTING

 

SL NO RESERVED NAME ROLL NO
01 SCHEDULED CASTE DAVID MALAKAR PT/SC 0015
02 UNRESERVED INDIRA NEMANI PT/UR 0005
03 UNRESERVED ANINDYA SARKAR PT/WD/0016
04 SCHEDULED TRIBE

NOAPPLICANT

DE-RESERVATION

PAYEL DEBNATH PT/UR 0028
05 UNRESERVED SUBHANKAR PANJA PT/UR 0029
06 OBC-A

NOAPPLICANT

DE-RESERVATION

SUVOJIT ROY PT/UR 0063
07 SCHEDULED CASTE RIA SARDAR PT/SC 0011
08 UNRESERVED USHNISH MUKHOPADHYAY PT/UR 0058
09 OBC-B SOUVIK  GHOSH PT/WD 0025

 

PAINTING (INDIAN STYLE)

 

SL NO RESERVED NAME ROLL NO
01 SCHEDULED CASTE SANTANU PAUL IP/SC 0005
02 UNRESERVED RAJAT DAS IP/UR 0002
03 UNRESERVED SANJAY MANNA IP/UR 0009
04 SCHEDULED TRIBE

 

NO APPLICANT  
05 UNRESERVED ARPAN NATH IP/OB 0003
06 OBC- A

 

NO APPLICANT  
07 SCHEDULED CASTE

 

AVISHEK SAHA IP/SC 0027
08 UNRESERVED AKASH CHANDA IP/UR 0011

 

GRAPHIC DESIGN/APPLIED ART

 

SL NO RESERVED NAME ROLL NO
01 SCHEDULED CASTE MANISHA ROY GD/SC 0013
02 UNRESERVED PRUTHVI RAJ GD/UR 0012
03 UNRESERVED GOURAB JANA GD/UR 0001
04 SCHEDULED TRIBE

 

AMIT HANSDA GD/ST 0032
05 UNRESERVED TAMALIKA BHATTACHARJEE GD/UR 0018
06 OBC- A

NOAPPLICANT

DE-RESERVATION

SUNETRA DUTTA GD/OB 0007
07 SCHEDULED CASTE SANDIPAN DAS GD/SC 0008
08 UNRESERVED SOUMI BISWAS GD/UR 0030
09 OBC-B MEGHNA DEY GD/OB 0037
10 UNRESERVED ATANU DAS GD/UR 0005

 

PRINTMAKING

 

SL NO RESERVED NAME ROLL NO
01 SCHEDULED CASTE SUBHO MALIK PM/SC 0015
02 UNRESERVED TANAY SAHA PM/UR 0016
03 UNRESERVED TRISHA GHOSH PM/UR 0009
04 SCHEDULED TRIBE

NOAPPLICANT

DE-RESERVATION

JAYANTI DAM PM/UR 0024
05 UNRESERVED ISHITA KUNDU PM/UR 0008
06 OBC- A

NOAPPLICANT

DE-RESERVATION

BANISANKAR DE PM/OB 0004
07 SCHEDULED CASTE SUKANYA BISWAS PM/SC 0013

 

TEXTILE DESIGN

 

SL NO RESERVED NAME ROLL NO
01 SCHEDULED CASTE POMPY GAYEN TD/SC 0003
02 UNRESERVED AVIJIT DAS TD/UR 0014
03 UNRESERVED PINTU HALDER TD/UR 0018
04 SCHEDULED TRIBE

NOAPPLICANT

DE-RESERVATION

RADHA PAL TD/UR 0005
05 UNRESERVED PRATIM SAHA TD/UR 0012
06 OBC- A

NOAPPLICANT

DE-RESERVATION

RADHA SHARMA TD/UR 0002
07 SCHEDULED CASTE ASHIS ROY TD/SC 0008
08 UNRESERVED ARPITA BHATTACHARYA TD/UR 0010
09 OBC- B BIPLAB MALLICK TD/OB 0001

 

DESIGN : WOOD & LEATHER

 

SL NO RESERVED NAME ROLL NO
01 SCHEDULED CASTE PALASH BAG WL/SC 0009
02 UNRESERVED BUDDHADEB RANA WL/OB 0005
03 UNRESERVED PRIYANKA SAHA TINNI WL/UR 0008
04 SCHEDULED TRIBE

NOAPPLICANT

DE-RESERVATION

SOUMIK GHOSH WL/UR 0010
05 UNRESERVED PROBIR BISWAS WL/SC 0006
06 OBC- A

 

NO APPLICANT  
07 SCHEDULED CASTE SOMNATH BISWAS WL/SC 0003
08 UNRESERVED SHIBAYAN HALDER WL/UR 0011

 

CERAMIC ART & POTTERY

 

SL NO RESERVED NAME ROLL NO
01 SCHEDULED CASTE

NOAPPLICANT

DE-RESERVATION

OWANKA BHATTACHARYA CP/UR 0005
02 UNRESERVED SOUVIK DAS CP/UR 0007
03 UNRESERVED

 

SHATADRU BANERJEE CP/UR 0009
04 SCHEDULED TRIBE

NOAPPLICANT

DE-RESERVATION

NIPA MAJUMDER CP/UR 0002

 

SCULPTURE

 

SL NO RESERVED NAME ROLL NO
01 SCHEDULED CASTE TANMOY MAJUMDER MS/SC 0014
02 UNRESERVED MRINMOY MUDI MS/UR 0027
03 UNRESERVED SUBHA KAYAL MS/UR 0011
04 SCHEDULED TRIBE

NOAPPLICANT

DE-RESERVATION

SOMEN DAS MS/UR 0003
05 UNRESERVED DEEP NARAYAN CHAKRABORTY MS/UR 0024
06 OBC- A

NOAPPLICANT

DE-RESERVATION

RAJESH DEB MS/UR 0026
07 SCHEDULED CASTE PRAKASH MONDAL MS/SC 0022
08 UNRESERVED TAPAS GHOSH MS/UR 0029
09 OBC-B

 

AJIT KUMAR MS/OB 0004
10 UNRESERVED DHIRENDRA KUMAR MS/UR 0019

 

 

************************************************************************************************************************

OFFICE OF THE PRINCIPAL

GOVT. COLLEGE OF ART & CRAFT, CALCUTTA

28, J.L. NEHRU ROAD KOLKATA-700016

 

BFA ADMISSION TEST,2016

NOTICE

ADMISSION DATE FOR PAINTING, PAINTING INDIAN STYLE,DESIGN  WOOD & LEATHER AND CERAMIC ART & POTTERY WILL BE ON 25.07.2016 FROM 12 NOON TO 3P.M.

ADMISSION DATE FOR GRAPHIC DESIGN/APPLIED ART, MODELLING & SCULPTURE AND TEXTILE DESIGN WILL BE ON 26.07.2016 FROM 12 NOON TO 3P.M.

ALL THE SELECTED CANDIDATES ARE HERE BY REQUESTED TO BRING BELOW MENTION DOCUMENTS AT THE TIME OF PROVISIONAL ADMISSION

  • ORIGINAL & COPY OF CLASS 10 MARKSHEET AND ADMIT CARD
  • ORIGINAL & COPY OF CLASS 10+2 MARHEET OR EQUIVALENT AND ADMIT CARD
  • ORIGINAL & COPY OF CASTE CERTIFICATE ONLY FOR SC, ST, OBC-A,OBC-B CANDIDATES
  • ORIGINAL & COPY OF PWD (PERSON WITH DISABILITY) CERTIFICATE
  • 2 STAMP SIZE COLOURED PHOTOGRAPHS
  • COPY OF CALCUTTA UNIVERSITY REGISTRATION CERTIFICATE FOR THOSE CANDIDATES WHO ARE ALREADY REGISTERED IN CALCUTTA UNIVERSITY
  • ORIGINAL MIGRATION CERTIFICATE( FOR MIGRATED CANDIDATES ONLY) WITHIN A WEEK FROM THE DATE OF ADMISSION
  • APPLICANT FROM OTHER COUNTRIES MUST HAVE EQUIVALENT CERTIFICATE FROM CALCUTTA UNIVERSITY AND COPY OF PASSPORT
  • 1100/ (APPROX)

 

CLASS WILL BE STARTED ON 27.07.2016 AT 10.15 A.M.

NO ADMISSION FEES WILL BE REFUNDED IF A CANDIDATE CANCEL HIS/HER ADMISSION.

 

Office of the Principal
Govt College of Art & Craft Calcutta
28, J.L.Nehru road Kolkata-700016
                                  BFA ADMISSION TEST,2016
LIST OF THE SELECTED CANDIDATES FOR PROVISIONAL ADMISSION TO BFA PART-I
                                ACCORDING TO 100 POINT ROSTER
GRAPHIC DESIGN
SL NO RESERVATION NAME ROLL NO
1 SCHEDULE CASTE TANIADAS GD/SC/0213
2 UNRESERVED DEBOJIT DUTTA GD/UR/0169
3 UNRESERVED SHASHWATA DASGUPTA GD/UR/0011
4 SCHEDULE TRIBE SUSMITA SARDAR GD/ST/0308
5 UNRESERVED JAYANTA GHOSH GD/UR/0189
6 OBC-A SANAJILANI WARSI GD/OA/0274
7 SCHEDULE CASTE MALAY MONDAL GD/SC/0204
8 UNRESERVED JITU KARMAKAR GD/0B/0007
9 OBC-B SUCHISMITA DAS GD/OB/0019
10 UNRESERVED SOUVIK KARMAKAR GD/UR/0027
11 SCHEDULE CASTE REETUPARNA SARKAR GD/SC/0032
12 UNRESERVED ANKAN KUNDU GD/UR/0084
13 OBC-A AMRIK GANGULY GD/UR/0072
NO APPLICANT
DE-RESERVATION
14 UNRESERVED SOMESEKHAR ROY GD/UR/0205
15 SCHEDULE CASTE BIDISHA PAIK GD/SC/0082
                                  BFA ADMISSION TEST,2016
LIST OF THE SELECTED CANDIDATES FOR PROVISIONAL ADMISSION TO BFA PART-I
                                ACCORDING TO 100 POINT ROSTER
TEXTILE DESIGN
SL NO RESERVATION NAME ROLL NO
1 SCHEDULE CASTE SUPRITA SARDAR TD/SC/0003
2 UNRESERVED SUDIN DUTTA TD/UR/0082
3 UNRESERVED SAYANI ROY TD/UR/0060
4 SCHEDULE TRIBE MADHABI TUDU TD/ST/0166
5 UNRESERVED PRIYA DAS TD/UR/0177
6 OBC-A SUCHISMITA DEY TD/UR/0066
NO APPLICANT
DE-RESERVATION
7 SCHEDULE CASTE SUJOY NASKAR TD/SC/0037
8 UNRESERVED AHANA DEY TD/UR/0172
9 OBC-B SOUMITRA SARDAR TD/OB/0154
10 UNRESERVED SOHANI CHATTERJEE TD/UR/0174
11 SCHEDULE CASTE RITTIK MONDAL TD/SC/0080
12 UNRESERVED SOMNATH DAS TD/UR/0111
13 OBC-A ARSHAD ALI TD/UR/0178
NO APPLICANT
DE-RESERVATION
14 UNRESERVED SANCHARI DAS TD/UR/0083
15 SCHEDULE CASTE BAPI NASKAR TD/SC/0035
16 UNRESERVED RIYA KUNDU TD/OB/0044
17 UNRESERVED TANIA DERAY TD/UR/0006
                                  BFA ADMISSION TEST,2016
LIST OF THE SELECTED CANDIDATES FOR PROVISIONAL ADMISSION TO BFA PART-I
                                ACCORDING TO 100 POINT ROSTER
MODELLING SCULPTURE
SL NO RESERVATION NAME ROLL NO
1 SCHEDULE CASTE PUJA NASKAR MS/SC/0038
2 UNRESERVED BISWAJIT DEBNATH MS/UR/0007
3 UNRESERVED SWARAJ PAL MS/UR/0010
4 SCHEDULE TRIBE PRITAM MAITY MS/UR/0024
NO APPLICANT
DE-RESERVATION
5 UNRESERVED RAHUL DAS MS/UR/0019
6 OBC-A SAHINUR ISLAM MS/OA/0006
7 SCHEDULE CASTE MONORATH MANDAL MS/SC/0062
8 UNRESERVED RIYA MAITY MS/UR/0022
9 OBC-B AMIT BISWAS MS/OB/0026
10 UNRESERVED PUJA GHOSH MS/UR/0044
                                  BFA ADMISSION TEST,2016
LIST OF THE SELECTED CANDIDATES FOR PROVISIONAL ADMISSION TO BFA PART-I
                                ACCORDING TO 100 POINT ROSTER
WOOD & LEATHER
SL NO RESERVATION NAME ROLL NO
1 SCHEDULE CASTE ARUP HALDAR WL/SC/0015
2 UNRESERVED EVAN JANA WL/UR/0018
3 UNRESERVED SOUMI CHOWDHURY WL/UR/0006
4 SCHEDULE TRIBE RIMI PAUL WL/OB/0037
NO APPLICANT
DE-RESERVATION
5 UNRESERVED UPASONA CHATTERJEE WL/UR/0001
6 OBC-A HASEENA BANU WL/OA/0019
7 SCHEDULE CASTE RITUPORNA NASKAR WL/SC/0003
8 UNRESERVED SUDIPTA BISWAS WL/UR/0021
9 OBC-B LAB KUNDU WL/OB/0020
10 UNRESERVED FALGUNI DHAK WL/UR/0023
11 SCHEDULE CASTE PRATAP CHANDRA SARKAR WL/SC/0029
12 UNRESERVED CHAYAN DAS WL/UR/0028
                                  BFA ADMISSION TEST,2016
LIST OF THE SELECTED CANDIDATES FOR PROVISIONAL ADMISSION TO BFA PART-I
                                ACCORDING TO 100 POINT ROSTER
CERAMIC ART & POTTERY
SL NO RESERVATION NAME
1 SCHEDULE CASTE PRAMIT SHIT CP/SC/0031
2 UNRESERVED MANIKA PRASAD CP/OB/0021
3 UNRESERVED JAYABATI NASKAR CP/UR/0030
4 SCHEDULE TRIBE SUPRIYO KOLEY CP/UR/0029
NO APPLICANT
DE-RESERVATION
5 UNRESERVED MOUSUMI ROY CP/OB/0010
6 OBC-A DEEPNARAYAN BANERJEE CP/UR/0003
NO APPLICANT
DE-RESERVATION
7 SCHEDULE CASTE UTTAM GHARAMI CP/SC/0012
PAINTING
SL NO RESERVATION NAME ROLL NO
1 SCHEDULE CASTE SRUTINWITA ROY PT/SC/0024
2 UNRESERVED AYANTIKA GUHA PT/UR/0038
3 UNRESERVED TIYASHA DHARA PT/UR/0057
4 SCHEDULE TRIBE UDYAN CHAKMA PT/ST/0592
5 UNRESERVED VISWANATH DUTTA PT/UR/0190
6 OBC-A MOUSUMI LASKAR PT/OA/0046
7 SCHEDULE CASTE SUPRIYO MANDAL PT/SC/0158
8 UNRESERVED SUKANYA DUTTA PT/UR/0358
9 OBC-B MOUMITA BASAK PT/OB/0338
10 UNRESERVED RITUPARNA SAMANTA PT/UR/0516
11 SCHEDULE CASTE SUKANYA BARMAN PT/SC/0446
12 UNRESERVED PRITAM KALSA PT/UR/0521
13 OBC-A RESULT WITH HOLD
14 UNRESERVED BIVAS PAUL PT/UR/0563
15 SCHEDULE CASTE ARINDAM ADHIKARY PT/SC/0651
16 UNRESERVED SAYANDEEP KANGSABANIK PT/UR/0574
* KAJAL MAJI PT/WD/0554
                                  BFA ADMISSION TEST,2016
LIST OF THE SELECTED CANDIDATES FOR PROVISIONAL ADMISSION TO BFA PART-I
                                ACCORDING TO 100 POINT ROSTER
PAINTING INDIAN STYLE
SL NO RESERVATION NAME ROLL NO
1 SCHEDULE CASTE KAUSIK KUMAR MONDAL IP/SC/0020
2 UNRESERVED RUPAM ACHARYA IP/UR/0011
3 UNRESERVED DIP KUMAR GANGULY IP/UR/0030
4 SCHEDULE TRIBE PRITHA KUNTI IP/UR/0034
NO APPLICANT
DE-RESERVATION
5 UNRESERVED RANAJOY BANERJEE IP/UR/0077
6 OBC-A RAKESUR RAHAMAN IP/OA/0095
7 SCHEDULE CASTE SRIJITA DAS IP/SC/0006
8 UNRESERVED ALPANA PAUL IP/UR/0102
9 OBC-B MALAY MONDAL IP/OB/0015
10 UNRESERVED UDITA SEN IP/UR/0103

 

 

 

 

 

background