logo

GOVT. COLLEGE OF ART AND CRAFT, KOLKATA

inner-page-banner

Result 2017

News
  • SCHEDULEOF ADMISSION TEST & ADMISSION FOR M.F.A- 1st Semester-2017
    +Read more
  • Admission for the session 2017-18
    +Read more

Result 2017

Govt. Of West Bengal
Office of the Principal,
Govt. College of Art & Craft, Calcutta

M.F.A  Admission-2017
Selected candidates for Viva Voce

 

 

Painting

 

Sl. No. Roll No Name
1 PT/OA /0001 UPENDRAJIT RAJKUMAR
2 PT/OB /0007 APKESHA SHARMA
3 PT/OB /0016 AMITAVA SINGHA
4 PT/OB /0017 PIYALI ROY
5 PT/SC /0025 ARUP NASKAR
6 PT/SC /0026 BROJESWER MONDAL
7 PT/SC /0032 PRITAM DHALI
8 PT/UR /0039 SUCHANDRA KUNDU
9 PT/UR /0055 BIKASH HALDER
10 PT/UR /0060 SUDESHNA DE
11 PT/UR /0062 SHREYAN BANERJEE
12 PT/UR /0068 SAMRAT BHATTACHARJEE
13 PT/UR /0069 ABDUL QUADIR
14 PT/UR /0080 KANCHAN DUBEY
15 PT/ST /0088 TRIDIP SING
 The selected candidates are  hereby instructed to appear for Viva voce  on 20.07.2017
at 11 A.M along with all testimonials i.e. 1. Admit Card of Admission Test,
2. Admit Card of Madhymik or equivalent examination in Original with attested Xerox copy
3. Final  Result of B.F.A or equvalent examination in Original with attested xerox copy
4. Cast cerificate (only for reserved candidates) in Original & attested copy
5.  P.W.D. Certificate (only for disabled candidate) in Original with attested xerox copy.
6.  Five own original Art  works and  Port- Folio .

 

Painting Indian Style

 

Sl. No. Roll No Name
1 IP/OB /0001 PRALAY KUNDU
2 IP/OB /0004 ARPAN DAS
3 IP/SC /0006 BIBEKANANDA MONDAL
4 IP/SC /0008 BIPUL CHOWDHURY
5 IP/SC /0009 SUKANTA ADHIKARY
6 IP/SC /0012 AKASH BARMAN
7 IP/UR /0015 DIRAJ NAG
8 IP/UR /0016 MILAN DAS
9 IP/UR /0021 SAHELI DAS
10 IP/UR /0023 PRASENJIT SINHA
11 IP/ST /0026 RAJU SOREN
 The selected candidates are  hereby instructed to appear for Viva voce  on 20.07.2017
at 11 A.M along with all testimonials i.e. 1. Admit Card of Admission Test,
2. Admit Card of Madhymik or equivalent examination in Original with attested Xerox copy
3. Final  Result of B.F.A or equvalent examination in Original with attested xerox copy
4. Cast cerificate (only for reserved candidates) in Original & attested copy
5.  P.W.D. Certificate (only for disabled candidate) in Original with attested xerox copy.
6.  Five own original Art  works and  Port- Folio .
Graphic Design/Applied Art
Sl. No. Roll No Name
1 GD/SC /0016 KAUSIK BARMAN
2 GD/SC /0017 MONIKA RAJBANSHI
3 GD/UR /0020 DEBJANI ROY
4 GD/UR /0023 NAINA JAISWAL
5 GD/UR /0026 SHILPI MISHRA
6 GD/UR /0027 SULAGNA SAMANTA
7 GD/UR /0028 RISITA DEY
8 GD/UR /0032 ANKIT SEAL
9 GD/UR /0038 ESHIKA CHANDRA
10 GD/UR /0040 SUKANYA PAUL
11 GD/UR /0041 SOURAV CHAKRABORTY
12 GD/UR /0047 SUSMITA ROY
13 GD/UR /0048 KASTURI JHARIMUNE
14 GD/UR /0049 KIRAN KUMARI
15 GD/UR /0054 SABYASACHI GOSWAMI
16 GD/ST /0056 NILANJANA BARUA
 The selected candidates are  hereby instructed to appear for Viva voce  on 20.07.2017
at 11 A.M along with all testimonials i.e. 1. Admit Card of Admission Test,
2. Admit Card of Madhymik or equivalent examination in Original with attested Xerox copy
3. Final  Result of B.F.A or equvalent examination in Original with attested xerox copy
4. Cast cerificate (only for reserved candidates) in Original & attested copy
5.  P.W.D. Certificate (only for disabled candidate) in Original with attested xerox copy.
6.  Five own original Art  works and  Port- Folio .
 

Print Making

 

Sl. No. Roll No Name
1 PM/OB /0001 RATAN DUTTA
2 PM/SC /0002 SUSANTA MONDAL
3 PM/SC /0003 SOUMEN DAS
4 PM/SC /0004 SOMNATH GAYEN
5 PM/UR /0005 CHANDAN SAHA
6 PM/UR /0007 MUNA NASKAR
7 PM/UR /0008 UDIPTA JANA
8 PM/UR /0009 BINITA PATHAK
9 PM/UR /0010 SOURAV BHATTACHARYA
10 PM/UR /0012 PRITOM KHARA
11 PM/UR /0014 NIBEDITA RAY
 The selected candidates are  hereby instructed to appear for Viva voce  on 20.07.2017
at 11 A.M along with all testimonials i.e. 1. Admit Card of Admission Test,
2. Admit Card of Madhymik or equivalent examination in Original with attested Xerox copy
3. Final  Result of B.F.A or equvalent examination in Original with attested xerox copy
4. Cast cerificate (only for reserved candidates) in Original & attested copy
5.  P.W.D. Certificate (only for disabled candidate) in Original with attested xerox copy.
6.  Five own original Art  works and  Port- Folio .

 

Design Wood & Leather

 

Sl. No. Roll No Name
1 WL/SC /0001 DEBANJAN HALDER
2 WL/SC /0002 MAHESH HALDAR
3 WL/SC /0003 RAMMOHAN NASKAR
4 WL/UR /0004 DEEP DAS
5 WL/UR /0005 POONAM ROY
6 WL/UR /0006 AMIT BISWAS
 The selected candidates are  hereby instructed to appear for Viva voce  on 20.07.2017
at 11 A.M along with all testimonials i.e. 1. Admit Card of Admission Test,
2. Admit Card of Madhymik or equivalent examination in Original with attested Xerox copy
3. Final  Result of B.F.A or equvalent examination in Original with attested xerox copy
4. Cast cerificate (only for reserved candidates) in Original & attested copy
5.  P.W.D. Certificate (only for disabled candidate) in Original with attested xerox copy.
6.  Five own original Art  works and  Port- Folio .

 

Ceramic Art & Pottery

 

Sl. No. Roll No Name
1 CP/SC /0002 PAYEL NIRVOR
2 CP/UR /0004 PRASANTA PAUL
3 CP/UR /0005 TRIPTAMAY DUTTA
4 CP/UR /0006 SUBHANKAR DAS
5 CP/UR /0008 BIJOY HALDER
6 CP/UR /0009 SEKHAR PAL
 The selected candidates are  hereby instructed to appear for Viva voce  on 20.07.2017
at 11 A.M along with all testimonials i.e. 1. Admit Card of Admission Test,
2. Admit Card of Madhymik or equivalent examination in Original with attested Xerox copy
3. Final  Result of B.F.A or equvalent examination in Original with attested xerox copy
4. Cast cerificate (only for reserved candidates) in Original & attested copy
5.  P.W.D. Certificate (only for disabled candidate) in Original with attested xerox copy.
6.  Five own original Art  works and  Port- Folio .

 

Modeling & Sculpture

 

Sl. No. Roll No Name
1 MS/OA /0001 RATAN KUMAR SARMA
2 MS/OB /0003 SANJAY KUMAR RAUL
3 MS/OB /0005 PROSENJIT DAS
4 MS/OB /0006 TAPAS GHOSH
5 MS/SC /0008 RUPAM DAS
6 MS/SC /0009 JOYANTA DOLAI
7 MS/SC /0010 PANNA HALDAR
8 MS/SC /0013 JOYDEEP MONDAL
9 MS/UR /0016 AFIA FARZANA
10 MS/UR /0017 SOUMIK NANDY
11 MS/UR /0020 SIMANTA PAUL
12 MS/UR /0021 SOUMYA KUMARI
13 MS/UR /0023 DEBASIS PARUI
14 MS/UR /0025 NABAJYOTI BASAK
15 MS/UR /0027 PURUSOTTAM CHAKRABORTY
16 MS/UR /0028 INDRAJIT SEN
17 MS/UR /0029 ABHISEK CHATTERJEEHI
18 MS/ST /0032 AJIT KUMAR TUDU
 The selected candidates are  hereby instructed to appear for Viva voce  on 20.07.2017
at 11 A.M along with all testimonials i.e. 1. Admit Card of Admission Test,
2. Admit Card of Madhymik or equivalent examination in Original with attested Xerox copy
3. Final  Result of B.F.A or equvalent examination in Original with attested xerox copy
4. Cast cerificate (only for reserved candidates) in Original & attested copy
5.  P.W.D. Certificate (only for disabled candidate) in Original with attested xerox copy.
6.  Five own original Art  works and  Port- Folio .
 

Textile Design

 

Sl. No. Roll No Name
1 TD/OA /0001 ATUL SINGH
2 TD/OA /0002 SANDHYA GAUR
3 TD/OB /0003 SOUVIK SIL
4 TD/SC /0004 TAPOSI DAS
5 TD/SC /0005 DONA SAHA
6 TD/SC /0007 BANANI BISWAS
7 TD/SC /0009 ANITA VERMA
8 TD/SC /0010 ARUN KUMAR JANTUA
9 TD/UR /0012 DEBASHIS BISWAS
10 TD/UR /0013 ANKITA BISWAS
11 TD/UR /0014 SANGITA ROY
 The selected candidates are  hereby instructed to appear for Viva voce  on 20.07.2017
at 11 A.M along with all testimonials i.e. 1. Admit Card of Admission Test,
2. Admit Card of Madhymik or equivalent examination in Original with attested Xerox copy
3. Final  Result of B.F.A or equvalent examination in Original with attested xerox copy
4. Cast cerificate (only for reserved candidates) in Original & attested copy
5.  P.W.D. Certificate (only for disabled candidate) in Original with attested xerox copy.
6.  Five own original Art  works and  Port- Folio .

Office of the Principal,
Govt. College of Art & Craft,
Calcutta
List of the selected candidates for provisional admission to
Bachelor of Fine Art -2017

 

Design: Wood & Leather

 

Sl No Roll No Name
1 WL/SC /0007 REBATI DAS
2 WL/UR /0017 AINDRILA SEAL
3 WL/UR /0023 SNEHA MAITY
4 WL/UR /0019 PRASENJIT MONDAL
5 WL/UR /0029 SUVADIP DAS
6 WL/OA /0002 DILRUBA YASMIN
7 WL/SC /0013 ANIRUDDHA NAIYA
8 WL/UR /0015 JOYDIP BAGUI
9 WL/OB /0003 DIPAK PAL
10 WL/UR /0020 TIASHA KUNDU
11 WL/SC /0006 SUCHARITA HALDER
12 WL/UR /0030 TOTAN SHAIKH
13 WL/UR /0014 SANGEETA DEY
Admission from above list will be on 19.07.2017 from 12 noon to
3 P.M and candidates must  produce the following documents etc.
 at the time of admission:-
Photocopy of (Without attestation):
1.Admit Card(Class-10 standerd),
2.Marksheet: class-12 standerd and above
 3.Caste certificate(only for SC/ST/Phy.Challenged candidates)
4. Transfer Certifiate for those who are studing in another colleges under C.U
 5. Migration certificate  for those who are studing in other  Universities
 6. Copy of ADHAR CARD.
 7.Stamp size photograph 2 no.(coloured) and
 8.Rs.2000/- (Approx).

 

Ceramic Art & Pottery

 

Sl No Roll No Name
1 CP/SC /0010 ANUSREE BISWAS
2 CP/UR /0022 SOUVIK SAHA
3 CP/UR /0026 RONKINI ADHIKARY
4 CP/UR /0027 SOUMEN DAS
5 CP/UR /0018 ANIMESH SARKAR
6 CP/OA /0001 SAYANTAN CHOWDHURY
Admission from above list will be on 19.07.2017 from 12 noon to
3 P.M and candidates must  produce the following documents etc.
 at the time of admission:-
Photocopy of (Without attestation):
1.Admit Card(Class-10 standerd),
2.Marksheet: class-12 standerd and above
 3.Caste certificate(only for SC/ST/Phy.Challenged candidates)
4. Transfer Certifiate for those who are studing in another colleges under C.U
 5. Migration certificate  for those who are studing in other  Universities
 6. Copy of ADHAR CARD.
 7.Stamp size photograph 2 no.(coloured) and
 8.Rs.2000/- (Approx).

 

Modeling & Sculpture

 

Sl No Roll No Name
1 MS/SC /0023 DEBABRATA ROY
2 MS/UR /0041 TANUSHRI MONDAL
3 MS/UR /0053 DEBAYAN PRAMANIK
4 MS/OB /0010 AKASH PRAMANICK
5 MS/UR /0044 RADHA KRISHNA SAHA
6 MS/UR /0033 ABHINAB GUPTA
7 MS/SC /0015 CHANDAN SANTRA
8 MS/UR /0035 ARNAB GAN CHOUDHURY
9 MS/OB /0007 KOUSHIK ROY
10 MS/UR /0036 PRANABESH MONDAL
Admission from above list will be on 19.07.2017 from 12 noon to
3 P.M and candidates must  produce the following documents etc.
 at the time of admission:-
Photocopy of (Without attestation):
1.Admit Card(Class-10 standerd),
2.Marksheet: class-12 standerd and above
 3.Caste certificate(only for SC/ST/Phy.Challenged candidates)
4. Transfer Certifiate for those who are studing in another colleges under C.U
 5. Migration certificate  for those who are studing in other  Universities
 6. Copy of ADHAR CARD.
 7.Stamp size photograph 2 no.(coloured) and
 8.Rs.2000/- (Approx).

 

Graphic Design Applied Art

 

Sl No Roll No Name
1 GD/SC /0047 PRIYASHA ROY
2 GD/UR /0120 AISHWARYA SAHA
3 GD/UR /0123 SUTANU KUMAR ROY
4 GD/ST /0378 NAINCY SHAW
5 GD/OB /0012 SANJAY KAMILYA
6 GD/OA /0004 REXONAPARVIN MULLICK
7 GD/SC /0065 ADITYA HALDER
8 GD/UR /0249 NANDITA SARKAR
9 GD/OB /0020 TANIA ROY
10 GD/UR /0323 SWAGATA SAHA
11 GD/SC /0080 KOUSHIKI MONDAL
12 GD/UR /0301 ABHIJIT PAL
13 GD/UR /0176 SATADEEP DASGUPTA
14 GD/UR /0358 ARKAPRAVA DAS
15 GD/SC /0071 RATUL MONDAL
16 GD/UR /0160 PANPRI ROY CHOWDHURY DEY
Admission from above list will be on 18.07.2017 from 12 noon to
3 P.M and candidates must  produce the following documents etc.
 at the time of admission:-
Photocopy of (Without attestation):
1.Admit Card(Class-10 standerd),
2.Marksheet: class-12 standerd and above
 3.Caste certificate(only for SC/ST/Phy.Challenged candidates)
4. Transfer Certifiate for those who are studing in another colleges under C.U
 5. Migration certificate  for those who are studing in other  Universities
 6. Copy of ADHAR CARD.
 7.Stamp size photograph 2 no.(coloured) and
 8.Rs.2000/- (Approx).

 

Painting Indian Style

 

Sl No Roll No Name
1 IP/SC /0021 SUMITA PAIN
2 IP/UR /0069 MRINAL KANTI BERA
3 IP/UR /0072 SUSMITA MAITY
4 IP/ST /0138 RAHUL HEMBRAM
5 IP/UR /0123 SHAYANI DAS
6 IP/OA /0005 SAJEDA KHATUN
7 IP/SC /0027 SHAIRI NASKAR
8 IP/UR /0108 SUSMITA BHOWMICK
9 IP/OB /0015 MAHIM KAMILA
10 IP/UR /0044 SUPARNA DAS
Admission from above list will be on 19.07.2017 from 12 noon to
3 P.M and candidates must  produce the following documents etc.
 at the time of admission:-
Photocopy of (Without attestation):
1.Admit Card(Class-10 standerd),
2.Marksheet: class-12 standerd and above
 3.Caste certificate(only for SC/ST/Phy.Challenged candidates)
4. Transfer Certifiate for those who are studing in another colleges under C.U
 5. Migration certificate  for those who are studing in other  Universities
 6. Copy of ADHAR CARD.
 7.Stamp size photograph 2 no.(coloured) and
 8.Rs.2000/- (Approx).

 

Textile Design

 

Sl No Roll No Name
1 TD/SC /0042 SUBRATA BISWAS
2 TD/UR /0094 MINERVA GHOSH
3 TD/UR /0074 AYONTIKA JANA
4 TD/ST /0227 CHAMPA TUDU
5 TD/UR /0080 MOUPRIYA ROY
6 TD/OA /0005 AMATULLAH HELALI
7 TD/SC /0056 SOUVIK DAS
8 TD/UR /0086 ANUVA CHATTERJEE
9 TD/OB /0006 ANKITA PAUL
10 TD/UR /0118 RANITA BERA
11 TD/SC /0040 RUMA MONDAL
12 TD/UR /0063 NILANJANA ROY
13 TD/UR /0061 RISHIKESH GUPTA
14 TD/UR /0150 SUCHITRA GOSWAMI
15 TD/SC /0032 AGNIHOTRI DAS
16 TD/UR /0069 CHAYAN BHOWMICK
Admission from above list will be on 18.07.2017 from 12 noon to
3 P.M and candidates must  produce the following documents etc.
 at the time of admission:-
Photocopy of (Without attestation):
1.Admit Card(Class-10 standerd),
2.Marksheet: class-12 standerd and above
 3.Caste certificate(only for SC/ST/Phy.Challenged candidates)
4. Transfer Certifiate for those who are studing in another colleges under C.U
 5. Migration certificate  for those who are studing in other  Universities
 6. Copy of ADHAR CARD.
 7.Stamp size photograph 2 no.(coloured) and
 8.Rs.2000/- (Approx).

 

Painting

 

Sl No Roll No Name
1 PT/SC /0125 SUBHAM MONDAL
2 PT/UR /0370 TANIA ADHIKARY
3 PT/UR /0384 SUBHAJIT SWARNAKAR
4 PT/ST /0847 SWEETY CHAKMA
5 PT/UR /0386 SOMOBRATA MITRA
6 PT/OA /0015 ALI NAKBHI
7 PT/SC /0129 MOINAK KUMAR MONDAL
8 PT/UR /0425 MD ANWAR HOSSEN
9 PT/OB /0068 TANUSREE PRAMANIK
10 PT/UR /0602 SUMAN DEY
11 PT/SC /0156 KUNAL CHOUDHARY
12 PT/UR /0667 ASISH CHAKRABORTY
13 PT/OA /0016 NEHA ASGHAR
14 PT/UR /0816 DIPA KARMAKAR
15 PT/SC /0159 ARDHENDU ROY
16 PT/UR /0710 SAMIPENDU DUTTA
17 PT/OA /0018 AMAR LIMBOO
Admission from above list will be on 18.07.2017 from 12 noon to
3 P.M and candidates must  produce the following documents etc.
 at the time of admission:-
Photocopy of (Without attestation):
1.Admit Card(Class-10 standerd),
2.Marksheet: class-12 standerd and above
 3.Caste certificate(only for SC/ST/Phy.Challenged candidates)
4. Transfer Certifiate for those who are studing in another colleges under C.U
 5. Migration certificate  for those who are studing in other  Universities
 6. Copy of ADHAR CARD.
 7.Stamp size photograph 2 no.(coloured) and
 8.Rs.2000/- (Approx).
background